NYFOA Statewide Awards and Honors

Outstanding Service Award Recipients
For the allegiance and time of many volunteer energies - "a labor of love" that brings both pleasure and satisfaction to each one. Year listed is the year it was awarded for recognition of service in the prior year.

  • 2017 Phil Walton
  • 2016 Rich Taber
  • 2015 Jim Minor
  • 2014 Gary Goff
  • 2013 Dick Starr
  • 2012 Hans and Joan Kappel
  • 2011 Jamie Christensen
  • 2010 Dick Patton
  • 2009 Alan White
  • 2008 Alan White, Cindy King and Kelly Smallidge
  • 2007 Ronald Pedersen
  • 2006 John Druke
  • 2005 Jerry Michael
  • 2004 Hugh & Janet Canham
  • 2003 Henry S. Kernan
  • 2002 Donald G. Brown
  • 2001 Billy Morris
  • 2000 Erwin and Polly Fullerton
  • 1999 Eileen and Dale Schaefer
  • 1998 Charles P. Mowatt
  • 1997 Norman Richards
  • 1996 Betty Densmore
  • 1995 Betty & Don Wagner
  • 1994 Alfred B. Signor
  • 1993 Wesley E. Suhr
  • 1992 Richard J. Fox
  • 1991 Helen & John Marchant
  • 1990 Earl Pfarner
  • 1989 Alan R. Knight
  • 1988 Mary & Stuart McCarty
  • 1987 Howard O. Ward
  • 1986 A. W. Roberts, Jr.
  • 1985 David H. Hanaburgh
  • 1984 Dorothy Wertheimer
  • 1983 Evelyn Stock
  • 1982 Lloyd Strombeck
  • 1981 J. Lewis Dumond
  • 1980 Helen Varian
  • 1979 Ken Eberly
  • 1978 Emiel Palmer

The Heiberg Award
In Memory of Professor Svend O. Heiberg, who first proposed the establishment of an association of landowners in New York State, the award is given for outstanding contributions in the fields of forestry and conservation. Year listed is the year it was awarded for recognition of service in the prior year.

  • 2017 Jerry Michael
  • 2016 Eric Rasmussen
  • 2015 Hugh Canham
  • 2014 Bruce Robinson
  • 2013 Ron Pedersen
  • 2012 Charles Mowatt
  • 2011 Michael Birmingham
  • 2010 Carl Wiedemann
  • 2009 John Sullivan
  • 2008 Gary Goff
  • 2007 James Beil
  • 2006 Cotton-Hanlon
  • 2005 Peter Smallidge
  • 2004 Jack McShane
  • 2003 David J. Colligan
  • 2002 Albert W. Brown
  • 2001 John T. Hastings
  • 2000 Dr. James L. Lassoie
  • 1999 James Coufal
  • 1998 Peter S. Levatich
  • 1997 Vernon C. Hudson
  • 1996 Harriet & John Hamilton
  • 1995 John C. Marchant
  • 1994 Douglas C. Allen
  • 1993 Michael C. Greason
  • 1992 Bonnie & Don Colton
  • 1991 Robert S. Stegemann
  • 1990 Ross S. Whaley
  • 1989 Willard G. Ives
  • 1988 Robert M. Sand
  • 1987 Henry G. Williams
  • 1986 Karen B. Richards
  • 1985 Robert G. Potter
  • 1984 John W. Kelley
  • 1983 David W. Taber
  • 1982 Neil B. Gutchess
  • 1981 Curtis H. Bauer
  • 1980 Dr. William Harlow
  • 1979 Fred C. Simmons
  • 1978 Ralph Nyland
  • 1977 Maurine Postley
  • 1976 Edward W. Littlefield
  • 1975 Alex Dickson
  • 1974 C. Eugene Farnsworth
  • 1973 Robert M. Ford
  • 1972 John Stock
  • 1971 Fred Winch, Jr.
  • 1970 No Award
  • 1969 Mike Demeree
  • 1968 Floyd Carlson
  • 1967 David B. Cook
  • 1966 Hardy L. Shirley

Special Recognition
Periodically NYFOA will present a Special Recognition Award to an individual who has contributed their time and efforts for the good of the organization.

  • 2006 Jerry Michael
  • 2002 Debbie Gill

  • Chapter Service Awards thank a volunteer individual(s) from each chapter for helping the Chapter operate in reaching members and other private forest owner outreach in the area.


    Chapter Service Awards- 2016 (awarded April 2017)

    Allegheny Foothills Chapter- William "Bill" Dorman
    Capital District Chapter- Tracy Lamanec
    Central New York Chapter- Ralph Meyer
    Niagara Frontier Chapter- Bob Glidden
    Southeastern Adirondack Chapter- Dave and Jane Jenks
    Southern Finger Lakes Chapter- Brett Chedzoy
    Southern Tier Chapter- Ken and Sharon Semanovich
    Western Finger Lakes Chapter- Peter Muench


    Chapter Service Awards- 2015 (awarded March 2016)

    Allegheny Foothills Chapter- Dick Vail
    Central New York Chapter- Guy and Kathie Garnsey
    Southeastern Adirondack Chapter- Steve Warne
    Southern Finger Lakes Chapter- Jeff Joseph
    Western Finger Lakes Chapter- Jim Miller


    Chapter Service Awards- 2014 (awarded March 2015)

    Capital District Chapter- Ron Bernhard
    Central New York Chapter- Randi Starmer
    Northern Adirondack Chapter- Richard Gast
    Niagara Frontier Chapter- Rita Hammond
    Southern Finger Lakes Chapter- Ed Neuhauser
    Southern Tier Chapter- Dave Williams
    Western Finger Lakes Chapter- Ron Reitz


    Chapter Service Awards- 2013 (awarded March 2014)

    Allegheny Foothills Chapter- Otis Barber
    Capital District Chapter- Tom Wolfe
    Central New York- Bruce and Charlene Revette
    Northern Adirondack Chapter- Paul Schork
    Southeastern Adirondack Chapter- Barbara Hennig
    Southern Finger Lakes Chapter- Gary Goff
    Southern Tier Chapter- Stephen Kutney
    Western Finger Lakes Chapter- Jim Minor


    Chapter Service Awards- 2012 (awarded March 2013)

    Allegheny Foothills Chapter- Dick Patton
    Capital District Chapter- Jim and Betty Bulich
    Northern Adirondack Chapter- Steve Sherwood
    Southeastern Adirondack Chapter- Ed and Donna Welch
    Southern Tier Chapter- Jerry Michael
    Western Finger Lakes Chapter- Ed and Wanda Piestrak


    Chapter Service Awards- 2011 (awarded Feb. 2012)

    Allegheny Foothills Chapter- Shari Lake
    Capital District Chapter- Bob Sheedy
    Central New York Chapter- Maria Babcock
    Southeastern Adirondack Chapter- Robert Manning
    Western Finger Lakes Chapter- Dean Faklis


    Chapter Service Awards- 2010 (awarded Feb. 2011)

    Allegheny Foothills Chapter-Jeff Rupp
    Capital District Chapter- Rolf & Debbie Wentorf
    Western Finger Lakes Chapter- Mike Seager


    Chapter Service Awards- 2009 (awarded Feb. 2010)

    Allegheny Foothills Chapter- Kim Sherwood
    Capital District Chapter- Carl Wiedemann
    Central New York Chapter- Peter Cann
    Northern Adirondack Chapter- Thomas Gilman
    Southern Finger Lakes Chapter- Dick Harrington
    Southern Tier Chapter- Les Lovelass
    Western Finger Lakes Chapter- Anne & Tony Ross


    Chapter Service Awards- 2008 (awarded Feb. 2009)

    Allegheny Foothills Chapter-Dan Anderson
    Capital District Chapter- Marilyn Wyman
    Northern Adirondack Chapter- Bill LaPoint
    Niagara Frontier Chapter- Edward Janulionis
    Southern Finger Lakes Chapter-Charlie and Liz Stieglitz
    Southern Tier Chapter- Dana Benjamin
    Western Finger Lakes Chapter- Mark Gooding


    Chapter Service Awards- 2007 (awarded Feb. 2008)

    Allegheny Foothills Chapter- Tony Pingitore
    Capital District Chapter- Ron Pedersen
    Lower Hudson Chapter- Anne Osborn
    Northern Adirondack Chapter- Richard Gast
    Southern Adirondack Chapter- Laurel Gailor
    Southern Finger Lakes Chapter-Brett Chedzoy
    Southern Tier Chapter- Gerry Kachmor
    Western Finger Lakes Chapter- Richard Starr


    Chapter Service Awards- 2006 (awarded Feb. 2007)

    Allegheny Foothills Chapter- Charles and Marian Mowatt
    Capital District Chapter- Phillip Walton
    Central New York Chapter- Charley Porter
    Lower Hudson Chapter- Keith Hedgecock
    Northern Adirondack Chapter- Don Brown
    Southern Adirondack Chapter- Jill Cornell
    Southern Finger Lakes Chapter- Don Schaufler
    Southern Tier Chapter- Kevin Mathers
    Western Finger Lakes Chapter- Richard Dennison


    Chapter Service Awards- 2005 (awarded Feb. 2006)

    Allegheny Foothills Chapter- Matthew Smith
    Capital District Chapter- Phyllis and Jim House
    Lower Hudson Chapter- Jeffrey A. Wiegert
    Niagara Frontier Chapter- Robert and David Preston
    Northern Adirondack Chapter- Bob Coupal
    Southern Adirondack Chapter- Peter and Betty Gregory
    Southern Finger Lakes Chapter- Peter and Timothy Levatich
    Southern Tier Chapter- Larry Lepak
    Western Finger Lakes Chapter- Keith and Marianne Maynard


    Chapter Service Awards- 2004 (awarded Feb. 2005)

    Allegheny Foothills Chapter- Mark & JoAnn Kurtis
    Capital District Chapter- ReneeBouplan
    Central New York Chapter- Sandy & Marie Babcock
    Niagara Frontier Chapter- Ernie Van Borstel
    Northern Adirondack Chapter- Greg & Carole Northway
    Southern Adirondack Chapter- John Hastings
    Western Finger Lakes Chapter- Dale Schaefer


    Chapter Service Awards- 2003 (awarded Feb. 2004)

    Allegheny Foothills Chapter- Bud & Marie Larson
    Capital District Chapter- Cindy King
    Central New York Chapter- Rich Taber
    Lower Hudson Chapter- Elizabeth Nichols
    Northern Adirondack Chapter- Bill & Doris LaPointe
    Southern Adirondack Chapter- Debbie Wentorf
    Southern Finger Lakes Chapter- Jim Ochterski
    Southern Tier Chapter- Dick Molyneaux
    Western Finger Lakes Chapter- Harry Dieter


    ©2017 New York Forest Owners Association

    All Rights Reserved.

    Contact Us

    NYFOA

    PO Box 541 Lima, NY 14485

    PHONE: 800-836-3566

    EMAIL: info@nyfoa.org

    LET'S GET SOCIAL

    Support Us

    NYFOA is registered with Amazon Smile, help support us!